ARAŞTIRMA-DENEME

İzciik Memleket 2.jpg
Karanlik Oda_Kapak-Kapakici_LAK.jpg
10386290540594.jpg
LATİN AMERİKA'NIN ATAR DAMARLARI.jpg
İDAMIN GÜNLÜĞÜ.jpg
TOPLUM.jpg
ÖLÜM CEZASI.jpg
ANAYASA.jpg

İZCİLİK: Bir Memleket Meselesi

Türkiye’de İzcilik 108 yaşında. OSMAN BALCIGİL bu uzun soluklu gençlik hareketinin 53 yılına bizzat tanıklık etti. Sadece bu nedenle bile, yazdığı İZCİLİK YAZILARI büyük önem taşıyor

OSMAN BALCIGİL’in İZCİLİK: BİR MEMLEKET MESELESİ'nde geçen yirmi yıl boyunca Türkiye’de İzciliğin yaşadığı savruluşları ve bir avuç genç İzci liderinin verdiği “değerleri koruma mücadelesini” okuyacaksınız. 

Ülkemizin güzide kurumlarının başında gelen İzcilik için kendinizi üzülmeye, kızmaya, kaygılanmaya ve beraberinde sevinmeye, umuda kapılmaya hazırlayın.

Karanlık Oda

Büyükada’daki bir evin karanlık odasında, soluk kırmızı ışığın altında, 61 yaşındaki gazeteci Osman Balcıgil ve ondan yedi yıl önce doğan 25 yaşındaki delikanlı Deniz Gezmiş, memleketin siyah beyaz klişelerine bakıyorlar. İşçiler, köylüler, öğrenciler, ekmek, toprak ve özgürlük… Osman Balcıgil, “bir ceza olarak idamdan” bahsettiği kitaplardan bağımsız bir ağabey, sembollüğünden haberdar olsa da bihaber kardeşi Deniz. Darağacına doğru yürüyen gencecik, pırıl pırıl insanlar ve onlar gittikten sonra olanlar küvetlere dolduruluyor; ama bu sohbet, dokunulmaz, mahrem, samimi bir iç döküş olarak satırlara düşüyor.

50 Maddede Ezoterizm

Mitoloji mi ezoterizmden, ezoterizm mi mitolojiden çıktı? Ezoterizmin başlangıcı sayılan Mu ve Atlantis şahane palavralar mıdır? Matematik deyince aklımıza “insan bilgisinin tümü” geliyorsa, Pisagor sayesindedir. Peki Pisagor ve öğrencileri neyin peşindeydi? Sonu ölüme kadar giden Sokrates neyi savundu? Atatürk, mason muydu? Tapınak Şövalyeleri neyin nesidir? İllüminati, masonluğa nasıl sızdı?
50 Maddede Ezoterizm’de Osman Balcıgil, ezoterizmi ve masonluğu geniş bir harita üstünden anlamak isteyenlere esaslı bir kılavuz sunuyor.

Latin Amerika'nın Atar Damarları

Tarihi, coğrafyası, ekonomisi, politikası, çarşısı, pazarı, köyü, kenti, askeri, gerillası, sivili, kadını, erkeğiyle Latin Amerika'nın birbirinden ilginç dört ülkesi: Peri, Bolivya, Ekvator, Kolombiya; Latin Amerika'nın Atar Damarları!

BALCIGİL'İN GAZETECİLER CEMİYETİ'NİN YILIN GAZETECİSİ ÖDÜLÜ'NÜ ALMASINI SAĞLAYAN KİTAP.

İdamın Günlüğü

İdam’ın, yakınları idamla yargılanan, idam alan, idam edilen insanlar için, üzerinde en çok düşünülen konu olması kaçınılmazdı. Düşünüldü, tartışıldı ve idamlara karşı çıkıldı; ip’le düşmanca bir ilişki içine girildi. Kimi zaman cellat çok yakındaydı. Ama hiçbir zaman umut kesilmedi. Nasıl kesilebilirdi ki?

Onur Yayınları tarafından,  12 Eylül rejiminin kanlı bir biçimde sürdüğü 80'li yılların başlarında yayınlandı. İdam cezalarının durdurulması için bir çığlık görevi gördü. Mevcudu tükendi, müzayede sitelerinden tedarik edilebilir.  YAYINLANDIĞI YIL VE ERTESİNDE 4 KEZ BASILDI.

Tükendi

TOPLUM: Herşeye Müstehak

Osman Balcıgil'in 80'li yıllarda çeşitli gazete ve dergilerde yazdığı yazıların, yaptığı röportajların toplandığı çalışma. Haziran Yayınları tarafından yayınlanmıştı. Baskısı tükendi. Müzayede sitelerinden tedarik edilebilir.

Tükendi

Ölüm Cezası

Ölüm Cezası 70'li yılların sonlarına yaklaşılırken Türkiye'nin üzerinde ençok tartıştığı konuydu. Balcıgil bu kitabı Birleşmiş  Millerler, Uluslararası Af Örgütü ve İstanbul Barosunun gerçekleştirdiği kongre ve konferansların ışığında yaptı. Kitap Birikim Yayınları tarafından yayınlandı. Mevcudu tükendi. Müzayede sitelerinden temin edilebilir.

Tükendi

Anayasa

Anayasa tartışmalarının yoğunlaştığı 70'li yılların sonlarında, çeşitli platformlarda süren tartışmalar ve bunların zamanın gazeteleri ve dergilerine yansımaları üzerine yapılmış bir hukuk çalışması. Birikim Yayınları tarafından yayınlanan bu çalışmanın mevcudu tükendi. Müzayede sitelerinden tedarik edilebilir.

Tükendi

TAKİP 

  • Instagram
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon

© 2023 by Samanta Jones. Proudly created with Wix.com