top of page

MELEK, TERÖRİST, FAHİŞE

Türkiye’nin en karanlık zaman dilimlerinden birinin de 1975 ile 1980 arası olduğu tartışmasızdır. Dönem romanlarının usta yazarı Osman Balcıgil yeni kitabıyla bizi tam da bu yıllara, 70’lerin ortalarına götürüyor.


Yazdığı Ters Kanatlı Şahin’le İkinci Dünya Savaşı, Putlar Yıkılırken’le Soğuk Savaş, En Hüzünlü Eylül’le 6-7 Eylül 1955, Avuçlarımda Hâlâ Sıcaklığın Var’la 68 Kuşağı’nın nefes kesen macerasına yelken açmamızı sağlayan Balcıgil, bu kez de Türkiye’nin emperyalizmin cenderesinde kan kaybettiği Karanlık Yıllar’ı gözlerimizin önüne seriyor.Türkiye büyük bir fırtınanın içinde, 80 İhtilali’ne sürüklenmektedir.


Yurt içinde günde ortalama yirmi beş gencin kurşunlanarak hayatını kaybettiği, yurt dışında ise Ermeni Teröristlerin Türk diplomatlarını hedef aldıkları yıllardır.


Taksim’de yaşanan kanlı 1 Mayıs, CHP’nin efsanevi genel başkanı Bülent Ecevit’e ardı ardına düzenlenen suikastlar ve bitmek tükenmek bilmeyen hükümet krizleriyle geçen beş yıl, sonucunu, tam ve gerçek anlamda bir faşist diktatörlük olarak verecektir.


Emperyalizmin isteği gerçekleşip Türkiye’nin ilerici-devrimci damarı kesilecek, Türkiye yirmi yıl süreyle kendisini militan muhafazakâr kadronun, bir başka deyişle siyasal İslam’ın kucağında bulacaktır.


Holly, Lili Iris, sevgilim bir terörist.


Dönem romanlarının usta kalemi Osman Balcıgil yeni romanı Melek, Terörist, Fahişe’de “siyaset ve devlet kurumlarının da marifetiyle semiren terör, mafya, genelev” gerçeğini konu ediniyor.


Balcıgil’in yeni kitabına ana karakter olarak seçtiği ünlü gazeteci, Londra’da Holly ile karşılaşacak ve romanın fitili ateşlenecektir.


Holly bir peep show yıldızıdır ve İstanbul’a gelip Matilt Manukyan’ın genelevlerinden birinde çalışmaya başlayacak, zaman içinde aslında gerçeğin hiç de göründüğü gibi olmadığı ortaya çıkacaktır.


Aynı zamanda romanın anlatıcısı da olan gazetecinin hayatına Holly ile birlikte, güzel kadının çocukluk arkadaşı Ferit de dahil olacaktır. Holly’nin sevgilisi olup olmadığı kitabın sonuna kadar tartışmalı kalacak Ferit, öğrenci olaylarının ortasında, devrimci bir genç görünümündedir.


Romanın can alıcı noktalarından birinde Ferit’in söyleyeceği bir laf deneyimli gazetecinin düşüncelerini allak bullak edecektir. Acaba Holly gerçekten de Ferit’in iddia ettiği gibi bir transseksüel midir? Değilse genç adam neden öyle olduğunu söylemiştir?


Matilt Manukyan’ın genelevlerinde, soluk soluğa…


Dünya’nın en ünlü ve en çok para kazanan genel ev patroniçesi Madam Manukyan, mesleğini icra ettiği süre zarfında nasıl olup da kendisini alabildiğine rahat hissetmiştir?


Neden dünyanın hiçbir yerinde bir genelev patronuna bu kadar büyük imkânlar sağlanmamıştır?


Dönemin neredeyse bütün bürokratlarının önünde saygı ile eğildiği Manukyan’ı kimler, neden korumuşlardır?


Ünlü genelev maması Manukyan, dudak uçuklatan müthiş servetini yapıp yıllarca Türkiye’nin en çok vergi ödeyen “patron”u olurken, hangi sihirli yolları izlemiş, bir başka deyişle kendisine hangi sihirli değnek dokunmuştur?


Ermeni terör örgütü ASALA’nın peşinde, soluk soluğa…


Türkiye’nin başına 70’li yıllarda emperyalizm tarafından musallat edilen Ermeni terörünün en güçlü fraksiyonlarından biri kuşkusuz ASALA’dır. Başta Avrupa başkentleri olmak üzere kırk iki Türk diplomatını tuzak kurarak şehit eden ASALA’yla Melek, Terörist, Fahişe’de hiç tahmin etmeyeceğimiz bir biçimde karşı karşıya geleceğiz.


Londra’da başlayan, İstanbul’da süren koşturmacanın bir anda Atina’ya sıçramasının arkasında bir Milli Emniyet mensubu olan Atıl Yüzbaşı vardır.


Romanın kahramanı olan gazeteciyi Milli Emniyet’e ait “köşk”ünün zindanlarında gözleri kapalı tutan güç, zamanı gelince onu karşısına oturtacak, kritik soruyu soracaktır: “Devletine hizmet etmeye hazır mısın?”


Dönem romanları alanında, yazdığı bütün kitaplarıyla okuyucularında tiryakilik yaratan Osman Balcıgil bu kez de Melek, Terörist, Fahişe’yle ses getirecek..


Tarihsel gerçeklerin ışığında, yaşamış ve kurmaca karakterlerin sürüklediği bu romanı okurken de tıpkı öteki Balcıgil romanlarında olduğu gibi “Bilmediğim ne çok şey varmış!” diye düşüneceksiniz.


DESTEK YAYINEVİ

432 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


31 MART
1 NİSAN
bottom of page