top of page
Osman Milliyet Sanat 2.png

Kimdir?

1955 yılında İstanbul'da doğan Osman Balcılgil ekonomi eğitimi gördü. 

 

Önce gazetecilik ardından televizyonculuk yapan Balcıgil uzun yıllar dergi (Yeni Gündem, Tempo, Cumhuriyet Dergi, Hürriyet Dergi), gazete (Cumhuriyet, Hürriyet), televizyon (ATV, Show, Star, HBB, Kanal 6)  sektörlerinde haber bölümlerinde muhabir, editör, genel yayın yönetmeni ve daire başkanı olarak görev yaptı.

Balcıgil yaptığı araştırma, yazdığı yazı ve televizyon programlarıyla pek çok ödüle layık görüldü. Beşinci kitabı LATİN AMERİKA'NIN ATAR DAMARLARI'nda yer alan İnkaların Torunları Şaşkın'la 1988 yılında Gazeteciler Cemiyeti Yılın Röportajı Ödülü'nü kazandı.
 

2000 yılında gazetecilik yaşamını noktalayan Balcıgil’in kitapları DESTEK ve KARA KARGA  yayınevleri tarafından yayımlanıyor.

 

Nazım Hikmet’in annesi, Yahya Kemal’in sevgilisi, Osmanlı’nın ilk kadın nü ressamı Celile Hanım'ın yaşam öyküsünü anlattığı romanı Ela Gözlü Pars CELİLE 8 ayda 65 kez basılarak Türkiye’de 2016 yılının en çok okunan romanı oldu.  2022 yılına gelindiğinde, kitabın baskı sayısı 114 oldu.

 

Yazarın Sabahattin Ali'nin hayatını mercek altına aldığı  YEŞİL MÜREKKEP isimli kitabı 65 binden fazla sattı.

 

Romanlarını dönem, biyografik, tarihi/ezoterik olmak üzere üç başlık altında kaleme alan Balcıgiil'in biyografik roman türünde yazdığı Nefesi Tutku Olan Kadın AFİFE JALE  ve üzeri kapatılmış bir gazeteci, yazar ve insan hakları savunucusu Suat Derviş üzerine yazdığı İPEK SABAHLIK isimli kitapları da çok yüksek okunma rakamlarına ulaştı. Ardından, yine bu türde Cahide Sonku'nun hayatını KIZIL ÇENGİ adı altında konu edindi.

Dönem romanları arasında yer alan PUTLAR YIKILIRKEN, TERS KANATLI ŞAHİN, EN HÜZÜNLÜ EYLÜL, AVUÇLARIMDA HALA SICAKLIĞIN VAR, MELEK TERÖRİST FAHİŞE  gibi kitapları, yayınlandığı yıllarda listelere üst sıralardan girdi, düzenli aralıklarla basımları sürüyor.

Balcıgil ayrıca hikaye, novella, deneme, araştırma, röportaj gibi türlerde de ürünler veriyor.

TAKİP 

  • Instagram
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon
bottom of page