Balcıgil_1_2.JPG

KİMDİR?

1955 yılında İstanbul'da doğan Osman Balcılgil ekonomi eğitimi gördü. İhtisasını İşletme İktisadı üzerine yaptı. Buna karşılık, eğitimini aldığı meslek dalında neredeyse hiç çalışmadı. 1975 yılından itibaren hep yazdı. Önce gazetecilik ardından televizyonculuk yaptı. Uzun yıllar dergi ve gazete sektörünün haber bölümlerinde muhabir, editör ve yönetici olarak çalıştı. 2007'den bu yana sardece roman yazıyor.

 

Önceki yıllarda yaptığı araştırma, yazdığı yazı ve televizyon programlarıyla pek çok ödüle layık görülen yazar, beşinci kitabı "Latin Amerika'nın Atar Damarları"nda yer alan "İnkaların Torunları Şaşkın" başlıklı röportajıyla 1988 yılında Gazeteciler Cemiyeti "Yılın Röportajı Ödülü"nü kazanmıştı. 

2000 yılında gazetecilik yaşamını noktalayan Balcıgil’in kitapları DESTEK ve KARA KARGA  tarafından yayımlanıyor.

 

1200’lerde Şam’dan Northumbria’ya, 2000’lerde Üsküdar’dan Cambridge’e uzanan soluk soluğa bir tarih romanı olan Bilginin Efendisi, üç hafta gibi kısa bir sürede ikinci baskısını yaparak önemli bir başarıya imza atmıştır.

 

Nazım Hikmet’in annesi, Yahya Kemal’in sevgilisi, Osmanlı’nın ilk kadın nü ressamı Celile’nin yaşam öyküsünü anlattığı romanı Ela Gözlü Pars Celile, 8 ayda 65 kez basılarak Türkiye’de 2016 yılının en çok okunan romanı oldu.  Celile şu ana kadar 110 kez basıldı.

 

Yazarın Yeşil Mürekkep isimli kitabı 60 binden fazla sattı. Afife Jale ve İpek Sabahlık da yayınlandığı yılların en çok okunan kitapları oldu.

 

Balcıgil'in on dördü roman olmak üzere yirmi iki kitabı var.

TAKİP 

  • Instagram
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon

© 2023 by Samanta Jones. Proudly created with Wix.com