• Osman Balcıgil

Kamboçya'da kaybolmak

En son güncellendiği tarih: Mar 28

Dünyayı dolaşmayı seviyorum. Latin Amerika'da Peru, Bolivya, Ekvator, Kolombiya'yı gördüm. Karayipler'de Küba ve Biritish Virgin Island'da zaman geçirdim. Uzak Doğu'da Kamboçya, Vietnam, Hong Kong, Singapur'u ziyaret ettim. Bu ülkelerin içinde beni en çok etkileyen ülke galiba Kamboçya oldu.

Angkor Wat Tapınağı'nda Budist Rahiplerle.

630 yıllık bir uygarlık olan Khemer Krallığı zamanında inşa edilen tapınağın dört yüz kilometre alana yayılıyor olması bile kendi başına etkileyici. Tapınak 1992 yılında UNESCO tarafından koruma listesine alındı.

Gençliğim Kızıl Kmerler'in halka yaptığı eziyeti içim burkularak izlemekle geçti diyebilirim. Sözde komünist olan bu eli kanlı eşkiya güruhunda bugün geride kalanlara baktığımda içimi yine acı kapladı.

Bilgiyi yok eden "komünistler"...

Y1975 ile 1979 yılları arasında iktidarı elinde bulunduran Kızıl Kmer'lerden buggy geride Kalmış olan büyük bir yoksulluk. Hareketin Önderi olan Pol Pot tarihe adını olabilecek en Kötü Biçimde geçirerek tarihin çöplüğünde yerini aldı. Olan Kamboçya'nın kendi halinde, zavallı insanlarına oldu.


Kamboçya'da "eski eğitimden geldikleri" için öğretmenleri, mühendisleri bile gözlerini kırpmadan öldüren Kızıl Kmer eşkiyaların yüzünden bugün ülkede sadece tarı yapılabiliyor. O da çok küçük ölçekte. Kamboçya eğer başarabilirse umudunu turizme bağlamış durumda.

0 görüntüleme
 
 

TAKİP 

  • Instagram
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon

© 2023 by Samanta Jones. Proudly created with Wix.com